Złe nawyki żywieniowe
Zazwyczaj złe nawyki żywieniowe są efektem niewłaściwej konsumpcji z czasów dzieciństwa. Wiele z pozoru niewinnych zachowań może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W szczególności dotyczy to nadwagi i otyłości. Lekarze alarmują, że problem ten dotyczy coraz młodszych osób. Nadwaga i otyłość to klucz do kolejnych chorób. Ponadto znacząco obniżają jakość życia. Jakie nawyki żywieniowe uważane są za niewłaściwe? Pierwszym z nich jest jedzenie w pośpiechu.
Wiele osób śpieszy się do pracy czy szkoły. Z tego powodu brakuje czasu na spokojną konsumpcję. Skutkiem tego może być nadmierne spożycie posiłku. Jedząc w pośpiechu często nie zwracamy uwagę na to, ile tak naprawdę zjadamy. Dietetycy zalecają, aby każdy kęs posiłku był przynajmniej kilka razy przegryziony. Dzięki temu spożyjemy mniejsze porcje. Częstą tendencją jest jednoczesne spożywanie posiłków i napojów.
Dlaczego jest to nieprawidłowe? Napoje powodują rozcieńczenie treści pokarmowej, a zarazem enzymów trawiennych. Lepszym rozwiązaniem jest wypicie napoju na kilkanaście minut przed planowanym posiłkiem bądź po około godzinie po spożyciu posiłku. W ten sposób enzymy trawienne będą mogły pełnić swoją funkcję. Osoby z nadwagą i otyłością powinny zwrócić uwagę na wielkość talerzy. Specjaliści zalecają, żeby posiłki spożywać na mniejszych talerzach. Dzięki temu porcje będą mniejsze. W przypadku dużego talerza bardziej prawdopodobne jest to, że nałożymy sobie większą porcję np.
ziemniaków. Przestrzeganie prawidłowych nawyków żywieniowych nie jest trudne, a może znacząco ograniczyć ryzyko rozwoju chorób.