Rewitalizacja trawnika po zimie

Rewitalizacja trawnika po zimie

Trawnik to często wizytówka naszego ogrodu, to po niej widać czy właściciele przykładają się do pielęgnacji roślin. Zajmuje on często największy obszar na naszej działce, zwraca więc uwagę obserwatora jako pierwszy. Mimo pozornie małych wymagań, posiadanie perfekcyjnego trawnika to nie lada wyzwanie. Częstym problemem jest usychanie trawy i pojawianie się łysych placków, jak temu przeciwdziałać? Prace nad trawnikiem należy zacząć już wczesną wiosną, po roztopieniu się śniegów trawę trzeba dobrze wygrabić, by pozbyć się gałęzi, suchych źdźbeł czy zgniłych liści. Marzec to doskonały okres, by zabrać się za regenerację trawnika, ponieważ wegetacja trawnika rozpoczyna się powyżej 7oC.

Po dokładnym zagrabieniu murawy przychodzi czas na nawożenie. W ciągu jednego sezonu zaleca się czterokrotne opryski trawnika. Pierwsze należy wykonać już kwietniu, później w czerwcu, sierpniu i w okolicach października. By darń rozwijała się prawidłowo, powinniśmy dostarczyć jej duże ilości azotu. Podczas tych czynności konieczne jest kierowanie się wskazówkami zawartymi na opakowaniu preparatu, bowiem zbyt duża koncentracja środka może spowodować spalenie trawnika.

Niezbędnymi czynnościami pielęgnacyjnymi są także aeracja, czyli napowietrzanie murawy oraz wertykulacja (pionowe cięcie darni).

http://www.ziemovit.pl/kalendarz/kwiecien
www.chutir.pl