Niezdrowe dodatki do żywności
Czytając etykiety większości produktów spożywczych można znaleźć wiele, tajemniczo brzmiących nazw. Niekiedy nazwy te oznaczają dodatki niebezpieczne dla zdrowia. Są one dodawane po to, aby np. wzmocnić smak czy nadać produktowi odpowiedni kolor. Jakie to są dodatki? Jednym z najbardziej niebezpiecznych dodatków jest benzoesan sodu. Jest on bardzo rozpowszechniony w wielu produktach spożywczych. Można go znaleźć m.in. w majonezach, gotowych sosach czy sokach. Benzoesan sodu może powodować astmę, pokrzywkę. Ponadto podrażnia żołądek.
Z tego powodu produktów z benzoesanem sodu powinny unikać osoby chorujące na alergię. Jednym z częstszych dodatków jest także glutaminian sodu. Niekorzystnie wpływa on na uczucie głodu i sytości. Może sprawiać, że częściej będziemy spożywać różne produkty, nawet pomimo nasycenia. Glutaminian sodu oddziałuje także na układ limbiczny. Częste spożywanie produktów z tym dodatkiem przyczynia się do podwyższenia ciśnienia krwi, kołatania serca bądź rozwoju migreny. Niebezpieczne mogą się również okazać wszelkie sztuczne barwniki. Najczęściej są one pochodną ropy naftowej. Według niektórych źródeł są one odpowiedzialne za rozwój ADHD u dzieci. W żywności znajdziemy także znaczne ilości różnych emulgatorów. Niektóre z nich odkładają się w tkance tłuszczowej i pozostają tam przez wiele lat.
Znajomość rodzajów i działania emulgatorów przyczynia się do tego, że możemy wybierać zdrowsze produkty, które pozbawione są wszelkich niezdrowych dodatków.