Przygotowanie narzędzi ogrodowych

Narzędzia ogrodowe należy dokładnie przygotować jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, tak by przez najbliższe miesiące służyły nam bezawaryjnie, nie powodowały uszkodzeń roślin i ułatwiały wszelkie prace ogrodowe. Podczas okresu zimowego sprzęty ogrodowe mogą ulec zardzewieniu, przez co stają się niebezpieczne nie tylko dla roślin, ale także dla użytkownika, dlatego wszelkie prace konserwacyjne należy wykonać przed pierwszymi cięciami.

By narzędzia zapewniały bezpieczną i precyzyjną pracę w ogrodzie oraz długą eksploatację, watro regularnie, co sezon poddawać je konserwacji. Do podstawowych czynności należy mycie, suszenie i zabezpieczenie przed korozją, na przykład z wykorzystaniem myjku wysokociśnieniowe.

By usunąć rdzę z powierzchni tnących wystarczy wypolerować je papierem ściernym o wysokiej gradacji. Zabieg ten sprawia, że metal jest bardziej odporny na rdzewienie oraz przyleganie zanieczyszczeń.

Natomiast miejsca połączeń między ruchomymi częściami należy posmarować preparatem do konserwacji lub specjalnym smarem. Inne narzędzia ogrodowe takie jak grabie, widły, motyki czy łopaty również powinno poddać się czyszczeniu, można zrobić to przy użyciu wody, jednak by pozbyć się bakterii, pleśni czy zarodników grzybów należy zastosować wrzątek lub spirytus.

http://www.ziemovit.pl/kalendarz/maj myjki wysokociśnieniowe