Przesądy o szczepieniach

Wokół szczepionek urosło bardzo wiele opinii, które powodują, że liczba przeciwników szczepienia dzieci z roku na rok staje się coraz większa. Choć część z nich jest mniej lub bardziej słuszna, większość to zupełne przesądy i mity, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Należy do nich m.in.

ospawietrzna.org

opinia, zgodnie z którą nie trzeba szczepić dziecka na choroby niewystępujące w Polsce. Jest to oczywiście całkowita nieprawda. To, że zakażeń jakimś wirusem nie obserwujemy na terenie naszego kraju, ma silny związek z odsetkiem zaszczepionych obywateli. Jeżeli zacznie on spadać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroby powrócą, jak dzieje się ostatnio, np.

w przypadku Odry w Niemczech. Nieprawdą jest również twierdzenie, że duża liczba szczepień, jaką otrzymują noworodki, przeciąża ich układ immunologiczny. Nowoczesne szczepionki mają odpowiednio dobrane dawki, dzięki czemu są one całkowicie bezpieczne nawet dla tak małych dzieci. Fałszywa jest także opinia, że szczepionki przeciwko odrze, różyczce i śwince wywołują autyzm.

http://www.terapeutica.pl/