Planowanie ogródka warzywnego

Wbrew pozorom założenie ogródka warzywnego łączy się nie tylko ze sporym wkładem pracy fizycznej, ale jeszcze wcześniej – koncepcyjnej. Zaplanowanie, jakie warzywa będą rosły w bezpośrednim sąsiedztwie jest bardzo ważne, jeśli czekamy na obfite plony. Praktycznie w każdym warzywniaku pojawia się marchewka.

To niewymagająca roślina, z którą poradzi sobie nawet początkujący działkowiec. Nie powinno się jej jednak siać obok kopru, którego nie toleruje. Spokojnie może wschodzić za to koło cebuli. W przypadku dużej powierzchni do zagospodarowania ogrodu – najlepiej skorzystać z usługi glebogryzarką w celu jej wykopania.

Dobrze jest wysiać marchewkę na grządce po ogórkach lub pomidorach. Koper można wysiać obok cebuli, sałaty czy ogórków. Rzodkiewka także lubi ogórki i sałatę.

Ładną nać i korzeń pietruszki uzyskamy, gdy posiejemy ją na miejscu po kapuście albo fasoli, a obok niej zasadzimy pomidory. Z kolei por „lubi” marchew, buraki i fasolkę. Jeśli marzy się nam mizeria lub małosolne z własnej uprawy, posiejmy ogórki koło kopru, sałaty, cebuli lub selera.

To zwiększy szanse na ładny plon w połowie lata.