Niepożądane odczyny poszczepienne

Głównym argumentem przeciwników obowiązkowych szczepień noworodków i dzieci, jest występowanie powikłań poszczepiennych. Rzeczywiście niepożądane odczyny poszczepienne mogą pojawić się na przykład w momencie, gdy szczepione dziecko jest przeziębione. Jak rozpoznać tego typu zaburzenie stanu zdrowia? Niepożądane odczyny poszczepienne możemy podzielić na trzy różne rodzaje.

prywatny dom opieki tarnów

Pierwsze z nich to odczyny występujące miejscowo, np. obrzęk, zaczerwienienie i bolesność w miejscu podania szczepionki, powiększenie węzłów chłonnych lub sącząca się przetoka nad węzłem chłonnym. Druga grupa NOP to odczyny występujące ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Należą do nich drgawki, encefalopatia, poliomyelitis poszczepienne, zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Trzecią grupę tworzą z kolei wszystkie niepożądane odczyny poszczepienne, które nie mieszczą się w dwóch pozostałych kategoriach. Są to bóle stawowe, gorączka, nieutulony ciągły płacz, zapalenie ślinianek, posocznica oraz wstrząs anafilaktyczny – ten występuje bezpośrednio po podaniu szczepienia.

www.opryski.net.pl