Niepokojący kaszel

Rak płuc nie jest chorobą, na którą zapadają tylko palacze. Oczywiście palenie tytoniu istotnie wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na ten groźny nowotwór.

Skuteczne rozpoznanie tej choroby w jej wczesnym stadium jest bardzo trudne. Przede wszystkim nowotwory należą do chorób, które rozwijają się bardzo wolno, często w pierwszym stadium bezobjawowo.

W przypadku raka płuc pierwsze objawy przypominają przeziębienie, co może być przyczyną bagatelizacji objawów przez chorującego. Kaszel pojawiający się bardzo często u palaczy tytoniu może ukrywać poważniejszy problem.

Przebieg choroby jest stopniowy, a niepokojące oznaki mogą być nawet niezauważalne dla lekarzy. Pierwszym alarmem powinno być uczucie zmęczenia, łatwiejsze łapanie „zadyszek” oraz trudności w oddychaniu.

Kaszel poranny, który staje się coraz bardziej męczący oraz bóle w klatce piersiowej również powinny być sygnałem, by czym prędzej skonsultować się z lekarzem. Czasami w wykasływanej plwocinie pojawiają się pasemka krwi, które częstokroć oznaczają już zaawansowane stadium choroby.

www.panovie.pl